УСТАВ
на
Националната асоциация "Професионална подготовка и квалификация "
І. Общи положения
Чл.1. /1/ Национална асоциация "Професионална подготовка и квалификации" /НАППК/ или Асоциацията е неправителствено, неполитическо сдружение с нестопанска цел за осъществяване на дейност в обществена полза на юридически и физически лица, които се обединяват на доброволни начала за съвместна работа в областта на професионалната подготовка и квалификация.
/2/ Асоциацията е юридическо лице, учредено за неограничено време, със седалище в гр. София.
/3/ Всеки Член на Асоциацията запазва своята юридическа самостоятелност като приема Устава й.
Чл.2. Основните цели на НАППК са:
- Обединявне и подпомагане усилията на членуващите в нея за усъвършенстване и издигане на професионалната подготовка и квалификация на работници и специалисти, и адаптиране към условията на пазарната икономика.
- Осъществяване, връзка, взаимодействие и взаимопомощ между подготвителите и потребителите на работна сила, съдейства за изпълнение на отговорностите им.
- Съдейства за решаване на професионални и творчески проблеми на своите членове
- Организиране и подпомагане на творческата изява на преподавателския състав
- Подпомагане на социално слабите, на инвалидите или лицата, нуждаещи се от грижи.
- Други цели, определени със закон.
Чл.3. Основните задачи на Асоциацията са:
- Да съдейства за прилагане и изучаване на съвременни постижения, свързани с подготовката и квалификацията на работници и специалисти.
- Да представлява своите членове и участва в работата на държавните, обществените и научни среди у нас и в чужбина.
- Да съдейства за повишаване на квалификацията на своите членове - физически лица и персонала на членовете - юридически лица, осъществяващи професионална подготовка и квалификация.
- Да организира съвместно със социалните партньори проучване на потребностите от работна сила по професии и специалности.
- Да пропагандира професиите и специалностите, които се изучават и организира актуализиране на професионално-квалификационните характеристики. Да предлага разкриване на нови професии и специалности, и съвместно със съюзите на работодателите изготвя примерни професионално-квалификационни характеристики, отговарящи на Европейските стандарти.
- Да организира разработването на алтернативни учебни планове и програми за професионална подготовка с изисквания по тях и съгласувано със съюзите на работодателите да ги предлага за одобряване на компетентните органи
- Да разработва съвместно със съюзите на работодателите методика и инструментариум за оценка качеството на професионалната подготовка и квалификация .Да участва със свои представители при експертно оценяване резултатите от прилагането на държавните изисквания.
- Да съдейства на членовете на Асоциацията за снабдяване със съвременна материално-техническа база за учебни и производствени цели, както и с методическа, техническа /справочна/ литература и други дидактически средства.
- Да организира издателска, информационна и рекламна дейност.
Чл.4. Функции на Асоциацията:
- Организира, провежда и участва в национални и международни конгреси, конференции, симпозиуми, семинари, школи, работни групи и други, свързали с проблемите на професионалната подготовка и квалификация.
- Създава отраслови и регионални клонове по професионални направления, дружества, комитети, работни групи и др. в съответствие с основните цели и задачи на Асоциацията.
- Осъществява взаимодействие с компетентните държавни органи и организации, с оглед формиране на задължителни изисквания към професионалната подготовка и квалификация, съобразно изискванията на пазарната икономика, опазването на обкръжаващата среда и охраната на труда, защитата на човешките права.
- Организира ежегодно конкурси по професии на дипломни проекти от средни технически училища и др.
- Извършва допълнителна стопанска дейност при условие, че тя е свързана с предмета на основната дейност, за която Асоциацията е регистрирана, и като използва прихода за постигане на определените в устава цели.
- Сдружението с нестопанска цел определя свободно средствата за постигане на своите цели.
ІІ. Членство, права и задължения на членовете
Чл.5. Членовете на Асоциацията са юридически и физически лица, които приемат Устава й и редовно плащат членския си внос.
Чл.6. /1/ Приемането на членовете на Асоциацията става с писмо заявление /по образец/ от ръководството на кандидатстващото юридическо лице или лично от физическото лице и с решение на Управителния съвет /УС/ на Асоциацията. Прилагат се:
а) устав /устройствен акт/ на кандидатстващата организация;
б) копие от решение на ръководния орган за членство в Асоциацията;
в) документ за легитимност /решение на Министерския съвет, на министерство, на ведомство, на съда или друг висшестоящ орган, заповед за откриване и др./.
/2/ Кандидатстващите физически лица прилагат към заявлението си документите по т."в" на преходната алинея.
Чл.7. Напускането на Асоциацията от неин член /юридическо лице/ става с решение на неговия ръководен орган, който информира писмено УС на Асоциацията за мотивите си. За физически лица се подава лично мотивиране заявление.
Чл.8. Прекратяване на членството в Асоциацията става:
- По собствено желание.
- При нарушаване на условието от Чл.5.
- При неспазване на Устава на Асоциацията, по решение на нейния УС.
Прекратяването на Членството в Асоциацията се разглежда на УС на НАППК и в срок до 5 дни членовете се уведомяват писмено за освобождаването им.
Потърпевшите по т.2 и 3 могат да обжалват решението за прекратяване на членството им пред УС или по съдебен ред.
Чл.9. Членовете на Асоциацията имат право:
- Да бъдат представлявани в ръководните и други органи на Асоциацията.
- Да търсят и получават съдействие от Асоциацията за решаване на проблеми, които не са по силите и възможностите им.
- Да внасят предложения за изменение на Устава, Програмата и др. официални документи на Асоциацията, както и др. въпроси, свързани с професионалната подготовка и квалификация.
- Да ползват информационния фонд на Асоциацията.
- Да участвуват в дейности, организирани и провеждани от Асоциацията.
- Да ползват възможностите на Асоциацията за повишаване на квалификацията на своя състав или собствена /за физически лица/.
- Юридическите лица - членове на Асоциацията имат право на един действителен глас независимо от структурното им устройство.
Чл.10. Членовете на Асоциацията са задължени:
- Да спазват Устава на Асоциацията.
- Да изпълняват Програмата на Асоциацията.
- Да съдействат за осъществяване на целите и задачите, стоящи пред Асоциацията.
- Да изпълняват приетите решения от ръководните органи на Асоциацията, които не накърняват статута на членовете й.
- Да плащат редовно определения от УС на Асоциацията членски внос, който се внася еднократно или на два пъти , но не по-късно от 30 ноември на текущата година.
ІІІ. Организационна структора
Чл.11. Организационната структура на Асоциацията включва:
- Общо събрание.
- Управителен съвет.
- Председател.
- Изпълнителен директор.
- Отраслови и регионални клонове.
Чл.12. Органи за управление на Асоциацията са:
- Общо събрание /ОС/
- Управителен съвет /УС/
Чл. 13. Върховен орган на Асоциацията е Общото събрание, което се свиква най-малко веднъж на три години по решение на УС на Асоциация или по искаме на 1/3 от членовете й, в населеното място, в което се намира седалището на сдружението.
- Времето, мястото, дневният ред, както и нормите на представителство се обявяват писмено от УС един месец предварително, като поканата се обнародва в "Държавен вестник".
- Заседанията на ОС са законни, когато на тях присъствуват 50% плюс един от избраните делегати. Решенията се взимат с обикновено мнозинство от присъстващите и с явно гласуване, освен когато изрично не е предвидено друго.
- Общото събрание приема основните документи: Устава и Програмата и прави промени в тях, както и взима решения за закриване на Асоциацията или сливането й с други сдружения.
- На ОС всеки делегат има право на един глас. Едно лице може да представлява не повече от трима членове на Общото събрание въз основа на писмено пълномощно. Преупълномощаване не се допуска.
- По въпросите, които не са били вписани предварително в дневния ред и надлежно оповестени, не могат да се взимат решения. Това не важи за отстраняване на членовете на УС и избиране на нови на тяхно място.
Чл.14. Общото събрание на Асоциацията
- Приема отчета на Управителния съвет за отчетния период на мандата и приема решения по тях.
- Определя и утвърждава общата стратегия и основните насоки за развитие на Асоциацията.
- Приема Устава и Програмата на Асоциацията и прави промени в тях.
- Избира и освобождава членовете на УС.
- Определя размера на членския внос на следния принцип: за база се взима минималната работна заплата за страната, умножена с коефициент, който се определя от УС. Конкретната му стойност, в съответствие с приетия принцип, се определя ежегодно от УС не по-късно от изтичане на първото тримесечие на календарната година.
- Приема и изключва членове.
- Приема други актове.
- Взема решение за откриване и закриване на клонове.
- Взема решение за участие в други организации.
- Взема решение за преобразуване или прекратяване на сдружението
- Приема бюджета на сдружението.
- Отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други актове, регламентиращи дейността на сдружението.
Чл.15. /1/ В периода между заседанията на Общото събрание цялостната дейност на Асоциацията се ръководи от Управителен съвет.
Чл.16. /1/ Управителният съвет на Асоциацията се състои най-малко от три лица – членове на сдружението. Юридически лица, които са членове на сдружението могат да посочват за членове на УС и лица, които не са членове на сдружението. Членовете на УС се избират за срок до 5 години.
- Изпълнява решенията на ОС. Планира и организира дейността на Асоциацията в съответствие с целите и задачите и функциите й.
- С обикновено мнозинство избира Председател на Асоциацията.
- Одобрява отраслови и регионални клонове.
- Разглежда професионални проблеми, свързани с професионалната подготовка и квалификация или ги предлага за решаване от ОС.
- Представлява сдружението, както и определя обема на представителната власт на отделни негови членове.
- Разпорежда се с имуществото на сдружението при спазване на изискванията на устава.
- Подготвя и внася в Общото събрание Отчет за дейността на сдружението.
- Определя реда и организира извършването на дейността на сдружението, включително и на тази в обща полза и носи отговорност.
- Определя адреса на сдружението
- Взема решения по всички въпроси , които по закон или съгласно устава не спадат в правата на друг орган.
- Взема решение за назначаване на сътрудници или експерти по дадени проблеми, определя вида и срока на договора с тях и заплатата им, която може да променя на всеки шест месеца.
/2/ УС заседава най-малко един път на три месеца. Заседанието се свиква от Председателя или по искане най-малко на 1/3 от членовете на УС. Председателят може да свиква извънредно заседание.
/3/ УС може да взима решения, ако присъстват повече от половината му членове.
/4/ Всеки член на УС има право на един глас. Не се допуска гласуване с пьлномощие. Рещенията се взимат с обикновено мнозинство и явно гласуване, освен когато изрично не е предвидено друго.
/5/ УС приема Правилник за своята работа.
/6/ УС може да взема решения и без да бъде провеждано заседание ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на УС.
Чл.17. /1/ Сдружението с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност е длъжно да води книги за протоколите от заседанията на колективния орган и лицето изготвило протокола, удостоверяват и отговарят за верността на съдържанието му.
/2/ Сдружението за осъществяване на обществено полезна дейност изготвя доклад за дейността си веднъж годишно, който трябва да съдържа данни относно:
- Съществените дейности, изразходваните за тях средства, постигнатите резултати.
- Размера на безвъзмездно полученото имущество и приходите от другите дейности за набиране на средства.
- Финансовия резултат.
/3/ Поне веднъж годишно юридическото лице с нестопанска цел осигурява извършването на проверка на дейността си от лицензиран експерт-счетоводител.
Чл.18. /1/ Членовете на УС на Асоциацията се избират с явно гласуване и обикновено мнозинство за срок от 5 години.
/2/ Броят на членовете на УС се определя с гласуване от ОС.
Чл.19. /1/ Председателят на Асоциацията се избира от УС за срок от 5 години, работи на обществени начала и има следните права и задължения:
- Ръководи работата на УС на Асоциацията.
- Представлява Асоциацията пред държавни и обществени органи, юридически и физически лица и организации.
- Ежегодна внася пред Управителния съвет отчет за дейността на Асоциацията.
- Ежегодно представя на УС отчет за изпълнение на бюджета на Асоциацията за изминалата година и внася за утвърждаване проекта за следващата.
/2/ Кандидатурата на Председателя на Асоциацията може да се издига от: УС, всеки член на Асоциацията или нейна структура, или от самия мандат. Кандидатът трябва да има висше образование, да бъде оторизиран представител на юридическо лице – член на Асоциацията.
Чл.20. Изпълнителният директор на Асоциацията се избира от УС, работи на щатна длъжност или на граждански договор /по решение на УС/ и:
- Съгласуване с Председателя извършва оперативното управление на Асоциацията с правата и задълженията на работодателя.
- Отговаря за съхраняване на документацията.
- Съвместно с Председателя отговаря за изпълнението на бюджета на Асоциацията.
- Изпълнява и други задачи, възложени му от Председателя на УС.
Чл.21. В рамките на Асоциацията се изграждат отраслови и регионални клонове.
- Клон се учредява от пет и повече колективни членове.
- На учредителното събрание присъстват Председателя, Изпълнителният директор или упълномощено от тях лице – член на УС.
- Протоколът от учредителното събрание се прави в два екземпляра. Единият се предава на Изпълнителния директор на Асоциацията, а вторият остава за учредения клон.
- На учредителното събрание клонът избира Председател и Организационен секретар за пет години.
- Учредените клонове изработват програма за своята дейност. Копие от нея се представя в УС.
- Ежегодно клонът получава 30% от сумата на членския внос, събран от членовете на секцията.
- Изразходването на средствата, придобити съгласно предходната точка, става съобразно устава на Асоциацията. Отчитането на изразходваните средства става с надлежно оформени документи пред УС.
ІV. Финансови средства, имущество и ликвидация
Чл.22. /1/ Сдружението с нестопанска цел за осъществяването на обществено полезна дейност може безвъзмездно да разходва имущество и да осъществява дейности, насочени за постигане на целите.
/2/ За безвъзмездно изразходване на имуществото е необходимо мотивирано решение, взето от върховния орган на организацията с мнозинство 2/3 от всички негови членове и съответствие с чл.41 на ЗЮЛНЦ.
Чл.23. /1/ НАППК набира финансови средства и имущество от:
- Встъпителна вноска и ежегоден членски внос.
- Дарения, спонсорство, помощи, благотворителни мероприятия, завещания от български и чуждестранни физически и юридически лица и от други източници.
- Лихви и дивиденти.
- Творческа, квалификационна и информационна дейност.
/2/ Финансовите средства на Асоциацията се съхраняват в банка. Право да оперират с тях имат оторизираните лица, съгласно този устав.
Чл.24. /1/ НАППК се прекратява:
- С решение на Общото събрание.
- С решение на Окръжния съд.
/2/ При прекратяване на НАППК се извършва ликвидация.
- Ликвидацията се извършва от УС.
- При неплатежоспособност, съответно несъстоятелност, редът за ликвидацията и правомощията на ликвидатора се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон.
V. Отличия и награди
Чл.25. /1/ За активна работа и заслуги в развитието и усъвършенстването на дейността на НАППК се присъждат от УС колективни и индивидуални награди.
/2/ Редът за награждаване се урежда с правилник, приет от УС на Асоциацията.
VІ. Представителство, емблема и печат
Чл.26. НАППК се представлява от Председателя и Изпълнителния директор заедно и поотделно.
Чл.27. /1/ Асоциацията има7
VІІ. Заключителни разпоредби
Настоящият устав е приет на Учредителното събрание, състояло се на 15.02.1993 г., изменен и допълнен на Общото събрание, състояло се на 04.10.1995 г, изменен и допълнен на Общото събрание на 21.03.2000 г., изменен и допълнен на Общото събрание на 18.12.2001 г.